Klima Servisi

Hizmet Kategorisi: Klima Teknik Servis Hizmetleri

Hizmet Adı : Teknik Ustam

Günümüzde artık neredeyse her evde klima bulunuyor. Yeni ev, eski ev fark etmeksizin klima bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını sizler için derledik.

Klima bakımı ne zaman yapılır, hijyenik bakım için ne yapılmalıdır gibi konular için yetkili firma ile görüşme sağlanması idealdir. Mevsim bakımları, motor ve iç hazne bakımları, filtre bakımı gibi her ayrıntı, yetkili klima firması veya bakım servisi tarafından yapılır. Kontroller, ünitelerin iç ve dış temizlikleri, klima gazı dolumu gibi konuların tamamı, klima bakımında yapılır. Peki klima bakımı nasıl yapılmalı?

Klima ve iklimlendirme cihazlarının bakımı nasıl yapılır?
Klima bakımları yapılırken hava filtresi ile hava akımını destekleyen filtreler temizlenir. Yetkili servis aracılığı ile gerekli temizleme maddeleri ve yöntemleri uygulanarak, bakteri ve çeşitli mikroorganizmalardan arındırılmış kaliteli havanın solunması sağlanır.

Hava filtresi bakımı
Klimaların türlerine göre farklı şekillerde filtreleme yapılsa da, tüm klimalarda hava filtresi ön panellerde yer alır. Paneldeki yuvaya yerleştirilen filtreler, klimaların yapılarına göre kolay tak- çıkar özelliğine sahiptirler. Genellikle yıkanabilir özellikte olan sünger yapısındaki filtreleri temizlenme işlemi sonrasında, aynı şekilde yerine takılabilirler.

Klima bakımında yapılması gerekenler arasında her 15 günde bir filtrenin temizlenmesi gereklidir. Hava filtresinin düzenli şekilde temizlenmemesi, havanın ideal biçimde sirkülasyon yapmasını önleyeceği için ”evaporatör” yüzeyinde karlaşma olabilmekte ve dolayısıyla soğutma- iklimlendireme verimi düşmektedir.

Hava akımı destekleyici filtrelerin temizliği
Klimaların ön kısımlarında yer alan kapak bölmesinin aşağı doğru çekilerek- çıkarılması gereklidir. Sistem içerisinde yer alan ve hava akımını destekleyen filtreler çıkarılmalıdır. Bu filtreler, vakum yöntemiyle yani elektrikli süpürgelerle temizlenmelidir. Biriken tüm tozlar, süpürge yardımıyla arındırılır.

Tozlar giderildikten sonra suyla yıkanarak iyice temizlenmelidir. Kuruduktan sonra aynı şekilde takılarak, kapağı kapatılır ve doğru hava sirkülasyonunun yapılması sağlanır.

Filtrelerin temizlenmesinde dikkat edilmesi gerekenler
Klima bakımı nasıl yapılmalı konusunda özen gösterilmesi gereken iki husus bulunmaktadır. Bunlardan ilki; hava akımını destekleyen filtrelerin kurutulmasında güneşte kurutma veya asılarak kurutma yöntemlerinin uygulanmasıdır. Hava filtrelerinin temizliğinde ise;

Musluk altında yıkama işlemi yapılır.
Elektrik süpürgesi yardımıyla tozdan arındırılarak, temizlenebilir.
Sıcak suyla temizlendiğinde, su sıcaklığının 50 dereceyi geçmemesi gerekir.
Hava filtreleri yıkanırken çitilenmemelidir.
Güneşte kurutma yapılmamalıdır.
Hava filtreleri asılarak kurutulmamalıdır.
Klimalar hiçbir şekilde filtresiz çalıştırılmamalıdır.

Periyodik klima bakımda yapılması gerekenler nelerdir?
Periyodik bakımlar, firma yetkili servisinin yapması gereken ve içinde kontrolleri barındıran bakımlardır. Klima bakımı fiyatları ve periyodik bakımları, kontrollerle belirlenir. Servisin sunduğu bakım içerikleri arasında;

Evaparatör- kondaserin özel ısı eşanjör deterjanıyla temizlenmesi. Basınçlı hava ya da suyla temizlenir.
R- 22 gazının yüksek- alçak basınç değerleri kontrol edilir.
Elektrik tesisatları, V otamat, Voltaj- akım değerleri kontrol edilir.
Soket bağlantılarının tamamı kontrol edilir.
Drenaj tavası ile drenaj hattının temizliği yapılır.
Fanların ve tüm pervanelerinin temizliği yapılır.
Duyu yöntemiyle ses kontrolü sağlanır.
Görüntü kontrolü yapılır.
Eksik gaz şarjı tamamlanır.

Klima Bakımında Hangi İşlemler Yapılır?
Klimanın yüksek gerilim girişlerine bakılır,
Hava filtresi sökülerek yıkanır. Detayları öğrenmek için klima hava filtresini temizleme linkini tıklayabilirsiniz.
Oda termostatı ayarları denetlenir ve gözden geçirilir,
Dış ünitede çalışan elektriksel devrelerin tümü çalışır haldeyken akım kontrolleri gerçekleştirilir,
Yüksek ve alçak basınç ölçümleri yapılır,
İç ve dış ünitenin gerilim ve besleme akım ölçümleri yapılır,
Kontrol devresine bağlı olan alçak gerilim hattının voltajı denetlenir,
Bakır boru hattında ezilme ya da kaçak olup olmadığına bakılır,
Bakır boru hattının izolasyonu denetlenir gerekli ise onarımı yapılır,
Evaporatör hava emiş filtrelerini denetlenir ve temizliği yapılır,
Gaz ölçümü yapılır gerekirse gaz dolumu sağlanır (ekstra bir ücrete tabi tutularak).

Klima servis ihtiyaçlarınızda gönül rahatlığıyla bizimle temasa geçebilirsiniz ustalarımız bütün markaların üretici klimaların yetkili temsilci bilgilerine hakimidir.

klima klima servis mitsubishi klima daikin klima vestel klima beko klima samsung klima mobil klima bosch klima klima servisi baymak servis mini klima airfel klima 12000 btu klima arçelik klima fiyatları en ucuz klima fiyatları salon tipi klima 9000 btu klima vestel klima fiyatları mitsubishi electric klima dyson klima sigma klima baymak elegant plus 12 split klima daıkın klima sulu klima baymak servisi seg klima klima temizleme klima inverter multi split klima hantech klima regal klima en ucuz klima alarko klima
arçelik klima servisi vestel klima servisi

Klima Teknik Servis Hizmet taleplerinizi kolayca bizimle irtibata geçebilirsiniz.

klima, klima servis, mitsubishi klima, daikin klima, vestel klima, beko klima, samsung klima, mobil klima, bosch klima, klima servisi, baymak servis, mini klima, airfel klima, 12000 btu klima, arçelik klima fiyatları, en ucuz klima fiyatları, salon tipi klima, 9000 btu klima, vestel klima fiyatları, mitsubishi electric klima, klima markaları, beko klima fiyatları, dyson klima, sigma klima, baymak elegant plus 12, split, klima, daıkın klima, 12 lik klima, baymak klima fiyatları,sulu klima, baymak servisi, seg klima, klima temizleme, klima inverter, multi split klima, hantech klima, regal klima, en ucuz klima, alarko klima,
arçelik klima servisi, vestel klima servisi,